dobra herbata

Dobra herbata kontra słaba herbata czyli jak wybrać

Zdrowa i dobra herbata sypana

Herbata stanowi jeden z najpopularniejszych napojów. Jej średnie spożycie na świecie to 120 ml dziennie na statystycznego mieszkańca. Każdy z nas zna herbatę w torebkach, ale coraz większą popularność zdobywa także herbata sypana. Jak sprawdzić, która to dobra herbata, a która jest słabej jakości?

Specjaliści są zgodni – najlepsze herbaty nie znajdują się w saszetkach. Mimo ich niezaprzeczalnych zalet, jak wygoda użycia czy cena, herbaty w torebkach prezentują najczęściej średni poziom. Powodem jest przede wszystkim sproszkowana forma liści, a także dodatek sztucznych aromatów, barwników i innych dodatków smakowych. Niestety, często się zdarza, że herbata znajdująca się w torebkach jest stara i zwietrzała. Tymczasem kubek herbaty powinien być nie tylko napojem, ale też poprawić humor i pozwolić na chwilę relaksu. Warto wprowadzić do swojego życia rytuał picia herbaty i znaleźć w nim radość. Wysokiej jakości herbata sypana ma również właściwości zdrowotne. Przede wszystkim dzięki zawartości flawonoidów, które jako silne antyoksydanty pomagają redukować wolne rodniki. Próżno ich szukać w herbacie poddanej nieodpowiedniej obróbce, źle przechowywanej czy produkowanej ze złej jakości liści.

Oglądanie i… wąchanie herbat

Wiemy już, że dobre herbaty mają formę ususzonych listków i nie zawierają sztucznych dodatków. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Oczywiście na kraj pochodzenia i datę ważności. Duże znaczenie ma także sposób przechowywania herbaty. Polecane są szczelne puszki lub słoiki, które dodatkowo ograniczą dostęp światła. Dzięki temu dłużej zachowa świeżość i swoje zdrowotne właściwości. Najprzyjemniejszym etapem oceny jakości herbaty jest jej oglądanie i wąchanie. Liście suszu powinny być niepołamane i w tym samym kolorze. Herbaty świata złej jakości można z kolei poznać po dużej ilości pyłku, zżółkniętych liściach i braku intensywnego zapachu. Te zasady odnoszą się do wszystkich rodzajów herbat, warto jednak pamiętać, że jakość poszczególnych odmian można ocenić także na podstawie ich cech charakterystycznych.

Dobra herbata o cechach szczególnych

Herbata czarna powinna się składać z liści o kolorze czarnym lub ciemnobrązowym z delikatnym połyskiem. Z kolei herbata zielona dzieli się na kilka rodzajów: japońską, chińską oraz matchę. Herbata japońska ma bardzo żywy odcień, a jej listki są podłużne i błyszczące. Zapachem może przypominać trawę. Zielona herbata chińska jest jaśniejsza i bardziej żółtawa. Posiada również najczęściej poskręcane listki. Matcha to herbata japońska, która ma postać proszku, powinna być gładka oraz jednolita. Biała herbata jest bardzo delikatna, ponieważ produkuje się ją wyłącznie z pączków liści, pokrytych jasnym puszkiem i włoskami.
Niezwykle różnorodną grupą herbat są herbaty owocowe i ziołowe oraz aromatyzowane. W ich składzie mogą się znaleźć suszone liście, kandyzowane lub suszone owoce czy popularny hibiskus. Bardzo ciekawą odmianą jest herbata oolong, nazywana też turkusową. Z uwagi na proces oksydacji jej liście są ciemniejsze na brzegach.

Pomocny sklep z herbatami

Znalezienie herbaty dobrej jakości może nastręczać trudności, zwłaszcza początkującym. Warto udać się do specjalistycznego sklepu, gdzie uzyskamy wiele ciekawych informacji i porad. Sklep z herbatami ma jeszcze jedną zaletę. Możemy się w nim zaopatrzyć w upominki na każdą okazję. Świetnym pomysłem jest zakup herbaty oraz gustownej filiżanki ze spodkiem. Dużą popularnością cieszy się także zestaw herbat, dzięki któremu obdarowany będzie miał możliwość spróbowania kilku różnych rodzajów herbat.