Delikatne herbaty białe i zielone
Zielona i biała herbata to subtelne napoje. Mimo delikatności, różnią się od siebie. Doceniają je konsumenci na całym świecie. Obie herbaty pochodzą z tej samej rośliny – Camellia sinensis. Różnią się jednak znacząco sposobem przetwarzania i smakiem. Jednocześnie herbata zielona i biała powinny być odmiennie parzone oraz podawane.
Parzenie i podawanie białych i zielonych herbat
Biała herbata jest znana ze swojej delikatności. Liście zbiera się, gdy są jeszcze młode i pokryte drobnymi, białymi włoskami. Proces przetwarzania jest minimalny. Polega głównie na suszeniu i delikatnym więdnięciu. Pozwala to zachować świeżość i naturalne aromaty.
Biała dobra herbata wymaga uważnej obróbki termicznej. Najlepiej zaparzać ją w temperaturze wody około 70-80°C. Zapobiega to wydobyciu gorzkich nut smakowych. Czas parzenia również powinien być krótszy. Zazwyczaj jest to od 1 do 3 minut. Następnie warto herbatę białą serwować w porcelanowym lub szklanym dzbanku. Najczęściej bez dodatków, aby w pełni cieszyć się jej czystym profilem.
Zielona herbata również jest delikatna. Ustępuje jednak nieco swojej białej odpowiedniczce. Jest bowiem przetwarzana inaczej. Liście parzy się bądź praży szybko, aby zatrzymać proces fermentacji. Nadaje to herbacie bardziej wyraźny smak. Często określany nawet jako trawiasty.
Herbatę zieloną przygotowuje się w temperaturze około 80-85°C. Zbyt gorąca woda spowoduje pojawienie się goryczy. Nie należy także przedłużać czasu parzenia. Wynosi on zazwyczaj od 2 do 3 minut. Serwowanie tej herbaty odbywa się z zasady w tradycyjnych chińskich bądź japońskich czarkach. Wiele osób dodaje do niej plasterki cytryny bądź miód. Jest to jednak indywidualne upodobanie. Najlepsze herbaty zielone nie potrzebują bowiem dodatków.
Biała herbata podobna, a jednak inna od zielonej
Obie omawiane herbaty świata należą do delikatnych napojów. Poza subtelnym smakiem oferują korzystny wpływ na zdrowie. Są bowiem bogate w antyoksydanty. Mają więc potencjalne działanie przeciwstarzeniowe.
Różnice między tymi herbatami wynikają głównie z ich przetwarzania. Biała herbata jest mniej przetworzona. To sprawia, że jej smak jest bardziej delikatny i mniej gorzki niż zielonej herbaty.
Różnice są też w kolorze naparu. Herbata biała ma bardzo jasny kolor. Natomiast zielona herbata charakteryzuje się bardziej intensywnym odcieniem zieleni.